pondelok 7. augusta 2017

Maľované tričko Folklór pre Moniku

...alebo ako si namaľovať tričko...

Monika (nie ja) vie, čo chce...Vie, že to bude folklór. Tiež vie, že farby budú tlmené, skôr zemité, žiadne MatyóAj to vie, že všetko na tmavom podklade. Najlepšie kvety.  Kvety sú fajn.  


Maľovanie je tiež fajn. Výborná terapia. Na vyčistenie hlavy. Keď vás hnevá mámvpaži tínedžer, aktívna svokra, neaktívny partner, sused oplzlo nadávajúci mámvpaži tínedžerovi, zúrivo žuvajúci a nervózne prešľapujúci chlap zasahujúci do vašej osobnej zóny v rade na pošte, automatická pokladňa monotónne opakujúca "neznámy tovar v baliacom priestore". ..Okrem maľovania odporúčam ako terapiu akúkoľvek dlhšie trvajúcu myšlienkovo nenáročnú aktivitu kreatívneho alebo pohybového charakteru. Osobne uprednostňujem beh, bo sa mi žiada slnka, neba na hlavou a zeme pod nohami. Nuž, dnes ale maľujeme. Tričko. Pre Moniku (nie mňa).

Pustite sa do toho so mnou. Sľubujem, že to bude skvelé. Najskôr choďte do obchodu s kreatívnymi potrebami a kúpte si farby na textil. Ja vždy kupujem na tmavý...lepšie kryjú a sú žiarivejšie.  Ak sa neviete rozhodnúť pre konkrétne farby, kúpte základné (žltá, modrá, červená) plus bielu. Z nich namiešate akúkoľvek, kľudne aj tmavohnedú. Na začiatok vám postačia obyčajné štetce zo šuflíka domáceho mámvpaži tínedžera - zoberte mu tie tenšie - neriešte či ploché alebo guľaté, len nech sú štetiny ešte kompaktné a netrčia na všetky svetové strany. Potom sa rozhodnite, ktorý kus textilu okrásnite. Podložte ho kartónom, aby farby neprešli na "chrbát". Pripevnite okraje klipmi na dokumenty. Ak neviete, čo to je, pravdepodobne to ani nemáte, a teda použite kolíky na prádlo. 
Ešte si nachystajte nádobku na vodu na čistenie štetca - napríklad kelímok od jogurtu, papierovú utierku na osušenie očisteného štetca a kriedu - ideálne krajčírsku.
Teraz nasleduje fáza skľudnenia, nádych-výdych, hlava myslí len na budúci motív, rozloženie farieb, závisť kolegýň...
Tááák, a teraz si krajčírskou kriedou načrtnite obrysy. Kľudne si pomôžte pravítkom alebo nejakou formou. Ak sa pomýlite, jednoducho oprášte kriedu a pokračujte tam, kde sa vám to ešte páčilo. Keď načrtnete obrysy, môžete začať s maľovaním. Lepšie je najskôr vymaľovať hlavný motív, v tomto prípade kvety. Dosiahnete lepšiu rovnováhu farieb v celkovom motíve. Ak nie ste spokojní s nejakou časťou, lepšie je premaľovať ju, ako sa pokúšať o jej zmytie vodou. Ak je farba málo výrazná, buď použite bielu ako podklad alebo viac vrstiev. Ak je vrstiev priveľa alebo maľujete nahrubo, môže farba praskať. Je to v niektorých prípadoch zaujímavý efekt - ako stará maľba alebo pergamen, napríklad: Krajina vymyslená.
Zvážtepoužitie kontúr na záver. Niekedy sú vyložene žiadúce. Podľa mojej skúsenosti sa špeciálne kontúrovacie farby v tube radi šúpu. Preto radšej používam najtenší štetec a kontúrujem farbou. 
Hotové dielko zafixujte podľa návodu - ja žehlím nešpecifikovaný počet minút cez papier na pečenie. Pozor si dajte na bielu farbu - pri príliš vysokej teplote môže zožltnúť. A kartón tiež nevyberajte kým nedožehlíte.


Keď sa stanete pokročilými v maľovaní, skúste experimentovať so špeciálnymi farbami. Tu je použitá medená a zlatá. A žijú si v harmónii. S Monikou (tou druhou).Želám vám, nech si nájdete svoj vlastný návod na vyčistenie hlavy. Buďte šťastní a tešte sa z maličkostí. 

Krásne leto.

Monika (tá, v ktorej svete ste na návšteve)

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára