piatok 7. marca 2014

Tričko pre priateľov

Tento príspevok má menovku "Všeličím". Správne by sa mal však volať "Savom". 
Savo je taká tá "úžasná" chemikália, ktorá dokáže zázraky pri upratovaní v domácnosti, dokonale zničí plesne a vôbec všetko živé, vybieli prádlo do "žiariva" resp. dierava...a pri troche nepozornosti odfarbí obľúbené kúsky oblečenia...
Eko cítenie mi nedovolí používať savo v domácnosti. Využiť jeho potenciál pri tvorení sa nebránim. Kým som nenabrala odvahu maľovať na textil, veľa som experimentovala s farbením a odfarbovaním hlavne tričiek. 
Chcem vám ukázať, ako môže vyzerať tričko odfarbené savovou technikou. K niečomu podobnému je potrebné vytvoriť si šablónu. Ja som tie svoje nakreslila na tvrdý papier a  vystrihla. Tvrdý papier je je fajn, ale len na pár použití - potom sa skrúti a velmi zle sa s ním už pracuje. 
Dôležité upozornenie číslo 1: Savo je žieravina. Keď sa rozhodnete s ním pracovať, dobre si rozmyslite, čo si oblečiete a kde budete pracovať. Priestor si najskôr pozakrývajte novinami a ešte lepšie fóliou a pri práci dobre vetrajte.
Tak a teraz môžme pokračovať. 
Šablónu som položila na tričko a trochu zaťažila. Zas načim dávať pozor čím, nech sa to "ťažítko" nezničí. Všetko okolo šablóny som riadne pozakrývala novinami.
Savo som si naliala do nádoby s rozprašovačom - čím jemnejšie vie rozprašovať, tým lepšie. A počítajte s tým, že nádobu už nepoužijete - jednak kvôli zloženiu sava a jednak preto, že savo zničí časom všetky plastové časti.
Jemne som savo rozprášila po šablóne. 
Dôležité upozornenie číslo 2: Buďte trpezliví. Kým začne savo účinkovať - teda odfarbovať  - uplynie pár minút. Až potom dosavovávajte. Platí: Čím menej tým lepšie.
Oukej, zas môžeme pokračovať.
Keď som mala odfarbené podľa predstáv, odokryla som tričko a nechala ho riadne vyschnúť a vyvetrať. Vzala ďalšie a odfarbila rovnako ako to predtým. Potom som vzala ďalšie a ďalšie a keď som odfarbila všetky na prednej strane, tak som začala pekne od začiatku na strane zadnej...
...aha! A tu sa dostávame k pointe:
Tričká som robila pár rokov dozadu ako vianočný darček pre kamarátov. Dokopy ich bolo asi osem + nejaké skúšobné a ak sa dobre pamätám aj jedno mini, pre vtedy asi dvojročnú Sofiu. Tričká ako-tak vydržali doteraz, šablóny už sú zrecyklované, takže žiadne ďalšie už nebude.
Dôležité upozornenie číslo 3: Savo ničí štruktúru textílie, s istotou môžem povedať, že skôr či neskôr bude ako sieť a možno aj s dierami. Preto radšej prejdite na maľovanie a savovanie si nechajte na opravy - pozri príspevok Vytunované tepláky